Jak dobrać kosmetyki do pielęgnacji twarzy?

Odpowiednia pielęgnacja twarzy ma ogromny wpływ na nasz wygląd, a co za tym idzie samopoczucie. Umiejętnie dobrane do cery kosmetyki pozwolą cieszyć się jędrną i zdrowo wyglądającą skórą. Podpowiadamy, jak dostosować środki do pielęgnacji twarzy do swoich potrzeb.

Określenie typu cery

Efektywne kosmetyki do pielęgnacji twarzy można dobrać tylko po określeniu rodzaju posiadanej przez siebie cery. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje skóry, są to:

  • skóra sucha – jej cechy charakterystyczne to szybkie przesuszanie oraz częste łuszczenie, swędzenie lub pieczenie.
  • skóra tłusta – wolniej starzejący się rodzaj cery, cechujący się rozszerzającymi się porami i występowaniem zaskórników.
  • skóra normalna – najczęściej występuje u osób młodszych, jest gładka i odpowiednio nawilżona.
  • skóra mieszana – połączenie cech skór tłustej i suchej, najczęściej jest przesuszona na policzkach i przetłuszczona na innych partiach twarzy.

Odpowiednia pielęgnacja

Po określeniu rodzaju posiadanej cery możliwa jest odpowiednia pielęgnacja twarzy. W przypadku skóry suchej konieczne jest stosowanie kremów zawierających składniki nawilżające i zapobiegające utracie wody z naskórka. W przypadku cery tłustej należy unikać mydeł o dużej zawartości pH. Powinno się stosować płyny powodujące ściąganie porów oraz maseczki absorbujące sebum. Jeśli chodzi o skórę normalną kosmetyki do twarzy powinny chronić przed promieniowanie UV, wiatrem, wilgocią i niskimi temperaturami. Należy też stosować kremy nawilżające zapobiegające wysuszaniu cery. W przypadku skóry mieszanej warto postawić na środki normalizujące, zmniejszające przetłuszczanie się naskórka oraz żele do skóry wrażliwej. 

Comments are closed.