Dieta na tarczycę – jak powinna wyglądać?

Tarczyca jest jednym z najważniejszych gruczołów. Jej praca wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie wielu różnych części organizmu. Jeżeli ona nie działa prawidłowo, cały organizm zaczyna szwankować, co może być początkiem naprawdę poważnych problemów zdrowotnych.

W przypadku gdy dojdzie już do rozwinięcia się niedoczynności lub nadczynności tarczycy pacjent najprawdopodobniej od razu otrzyma od lekarza właściwe leki na tarczyce, które albo wprowadzą do organizmu syntetyczne wersje różnych hormonów, albo spowolnią produkcję tych naturalnych. Leczenie powinno też uwzględniać zmianę diety. Wbrew pozorom w przypadku chorób tarczycy nawet sposób żywienia może wiele zdziałać.

Prawidłowe nawyki żywieniowe

Każdy, kto cierpi na jakiekolwiek choroby tarczycy, powinien zrobić sobie teraz mały rachunek sumienia i spróbować ocenić jakość swojej codziennej diety. Czy aby na pewno jest ona zdrowa? W przypadku nadczynności i niedoczynności trzeba szczególnie uważać na soję, gdyż zbyt duża jej ilość będzie tylko zaostrzać objawy chorobowe i pogłębiać problemy zdrowotne. Warto też przekonać się do stosowania różnych suplementów diety, a zwłaszcza tych zawierających morszczyn pęcherzykowaty. Udowodniono, że właśnie ta substancja potrafi świetnie regulować i normować pracę tarczycy.

Uwaga na goitrogeny

Soja nie pomaga w chorobach tarczycy głównie z jednego powodu – jest ona dość znaczącym źródłem goitrogenów, które są z kolei substancjami mającymi zdolność do hamowania przyswajania jodu z pożywienia. Pod ich wpływem jod praktycznie przestaje być pobierany z jedzenia. Nie może trafić do organizmu i nie może go zasilić. Zamiast sięgać po kolejną porcję leków na tarczyce, czasem warto przyjrzeć się swojej diecie. W goitrogeny obfituje zresztą nie tylko soja, ale także i niektóre warzywa, takie jak chociażby brokuły czy kapusta.

Jeżeli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do jakości i poziomu zdrowotności prowadzonej diety, warto je rozwiać w gabinecie lekarskim i po prostu skonsultować swój tryb żywienia ze specjalistą.

Comments are closed.